Wygenerowano:
23.11.2022
13:49:35

Przejdź do listy słów kluczowych
Wygenerowano programem:
Q-Księgozbiór 3000

reguła odpowiedzialności

Spis cytatów ze względu na słowo kluczowe

Treść Tytuł Autor(zy) Ident / Data wpisu
[…] stawia [to] pytanie moralne: czy człowiek może oprzeć się pokusie zła, jeśli wie, że żaden świadek nie zobaczy jego czynów? Glaukon uważał, że odpowiedź brzmi: nie. Ale Paul Feldman staje po stronie Sokratesa i Adama Smitha – ponieważ wie, że odpowiedź, przynajmniej w 87% przypadków, brzmi: tak. Freakonomia świat od podszewki Levitt, Steven D.; Dubner, Stephen J. 9788324608386:82

31.12.2008
Jednym z oczywistych powodów tego grubiaństwa jest to, że nie trzeba znosić jego konsekwencji. Jeśli wepchniesz się w kolejkę na lotnisku, przez dłuższy czas będziesz przebywać w pobliżu osób, które uraziłeś. Ale autem możesz szybko uciec. Freakonomia świat od podszewki Levitt, Steven D.; Dubner, Stephen J. 9788324608386:388

12.01.2009
Różnorodne przyczyny wpływają na powstawanie specyficznych cech tłumu. Pierwszą przyczyną jest to, że każda jednostka w tłumie, już choćby pod wpływem samej jego liczebności, nabywa pewnego poczucia niezwyciężonej potęgi, dzięki czemu pozwala sobie na upust tych namiętności, które będąc sama z pewnością by stłumiła. Nie będzie ona panować nad sobą, bo znika z jej duszy poczucie odpowiedzialności, które zawsze hamuje jednostkę; tłum, będąc zawsze bezimienny, jest tym samym i nieodpowiedzialny.

Drugą przyczyną, dzięki której w tłumie manifestują się cechy specyficzne i nadają mu pewien kierunek, jest zaraźliwość. Zaraźliwość jest zjawiskiem łatwym do stwierdzenia, ale bardzo trudnym do wyjaśnienia. Należy ona do grupy zjawisk hipnotycznych, o której niżej będziemy mówić. Zaraźliwość uczuć i czynów w tłumie do tego stopnia potrafi opanować jednostkę, że poświęci ona osobiste cele dla celów wspólnych. Cecha ta jest przeciwna naturze człowieka, ale każdy jest na nią podatny, kiedy staje się cząstką tłumu.

Trzecią i najważniejszą przyczyną jest to, że jednostka w tłumie nabywa cech wręcz przeciwnych do tych, jakie posiada każdy z nas indywidualnie. Mam tu na myśli podatność na sugestie, której wynikiem jest wyżej wspomniana zaraźliwość.

Le Bon. Psychologia tłumu. Bon, Gustave Le 9788375752205:28

28.05.2012