Wygenerowano:
23.11.2022
13:49:22

Przejdź do listy słów kluczowych
Wygenerowano programem:
Q-Księgozbiór 3000

nadawanie nazwy

Spis cytatów ze względu na słowo kluczowe

Dość rzadko spotykane, lecz niezwykle interesujące zagadnienie nadawania nazwy firmie, miastu, definicji, nowoodkrytemu zjawisku itp.
Treść Tytuł Autor(zy) Ident / Data wpisu
teraz nasze młode państwo miało już stolicę. Następnym wyzwaniem było znalezienie dla niej nazwy, co znowu wymagało długiego okresu namiętnych i wściekłych sporów. King O'Malley, urodzony w Ameryce polityk i jeden z głównych działaczy na rzecz procesu federalizacji, chciał nazwać nową stolicę Shakespeare. Padło wiele propozycji, między innymi Myola, Wheatwoolgold, Emu, Eucalypta, Sydmeladoerbrisho (pierwsze sylaby stolic stanów), Oposum, Gladstone, Thirstyville, Kookaburra, Cromwell i kompletnie odjechane Victoria Defendera Defender. W końcu została Canberra. Żona gubernatora generalnego wystąpiła na zgromadzeniu dygnitarzy i oznajmiła z żalem, że wygrała nazwa używana do tej pory. Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody. Bryson, Bill 9788375066395:110

11.08.2012
W rozprawie opublikowanej w 1834 roku wprowadził kilka nowych terminów, używanych do dziś. Roztwór, przez który przepływa prąd elektryczny, nazwał elektrolitem, a proces jego rozkładu elektrolizą. Dla doprowadzeń prądu użył nazwy elektrody, przy czym dodatnią określił jako anodę, a ujemną jako katodę. Produktem rozkładu elektrolitycznego miały być jony, co po grecku oznacza podróżników. Do opisu eksperymentów elektromagnetycznych używano dotąd dość chaotycznego języka. Faraday wprowadził nazwy tak udane, że jego terminologia zyskała natychmiastową akceptację środowisk naukowych. Wielcy Naukowcy-Amatorzy. Jak dokonywano genialnych odkryć? Malone, John 9788324125111:94

22.08.2014
Nort and South Koreans have the same ethnic backgrounds, and we speak the same language - except in the North there are no words for things like "shopping malls", "liberty", or even "love".

Koreańczycy z Północy i Południa mają to samo pochodzenie etniczne i mówimy tym samym językiem – z tym tylko, że na Północy nie ma słów na takie rzeczy jak „centrum handlowe”, „wolność”, a nawet „miłość”.

In Order to Live. A North Korean Girl's Journey to Freedom Park, Yeonmi 9780143109747:3_2

16.03.2019