Wygenerowano:
23.11.2022
13:48:59

Przejdź do listy słów kluczowych
Wygenerowano programem:
Q-Księgozbiór 3000

Cykl Rewolucji

Spis cytatów ze względu na słowo kluczowe

Cytaty poświęcone Cyklowi Rewolucji
Treść Tytuł Autor(zy) Ident / Data wpisu
After the war, Kim Il-sung made it his first order of business to weed out foe from friend. He started at the top with potential rivals for the leadership. He disposed of many of his comrades in arms who had led the struggle from Manchuria to unseat the Japanese occupiers. He ordered the arrest of the founding members of the Communist Party in South Korea. They had been invaluable during the war; now that they’d served their purpose they could be discarded. Throughout the 1950s, many more were purged in what was increasingly coming to resemble an ancient Chinese empire with Kim Il-sung the unchallenged master of the realm. Nothing to envy. Ordinary lives in North Korea. Demick, Barbara 9780385523912:26

10.03.2014
Liberté, Égalité, Fraternité - Wolność, równość, braterstwo. Wszyscy rewolucjoniści mieli te hasła na sztandarach i wszyscy kłamali w żywe oczy.
Nie było mowy o żadnej wolności, bo rewolucje przyniosły dotkniętym przez nie narodom ucisk znacznie, ale to znacznie większy niż panujący w czasach przedrewolucyjnych. A więc okresie, o którym ludzie później mawiali „stare dobre czasy”.
Nie było mowy o braterstwie, bo nikt nie okazywał tak straszliwej pogardy wobec drugiego człowieka jak rewolucjoniści. Ba, nie było mowy o braterstwie nawet wśród samych rewolucjonistów! Wyrzynali się oni bowiem nawzajem z niezwykłą bezwzględnością. We Francji zabito Robespierrea i Dantona. W Niemczech Hitler zamordował swojego starego towarzysza partyjnego Ernsta Röhma, w Związku Sowieckim Stalin wykończył Rykowa, Bucharina, Kamieniewa i Zinowjewa.
Nie było wreszcie mowy o równości, bo miejsce wymordowanych starych elit natychmiast zastępowali przywódcy rewolucji. Robespierre poczynał sobie z narodem niczym Istota Najwyższa, której kult wprowadził, a Danton robił na rewolucji kokosy. Nie inaczej było w Związku Sowieckim, w którym Stalina czczono jak boga, a nomenklatura partyjna stanowiła uprzywilejowaną kastę obżerającą się kawiorem, gdy reszta obywateli cierpiała straszliwą nędzę. Patrząc na rewolucjonistów francuskich, widzę bolszewików. Patrząc na Robespierrea, widzę Lenina. Patrząc na Dantona, widzę Trockiego. Współczuję Francuzom, że ich również dotknęło to nieszczęście.
Alfabet Suworowa Suworow, Wiktor 9788378186427:201

01.02.2015
Rewolucja nigdy nie prowadziła do czegoś dobrego. Wszyscy chwalą rewolucję francuską że "ooo zły król obalony" gdy tymczasem ci "rewolucjoniści" robili takie rzezie że strach o tym myśleć. Podstawowy problem rewolucji jest taki że zazwyczaj jest wiele grup "rewolucjonistów" lecz mają wspólny cel: obalić obecny ustrój. Robią rozpierduchę, niszczą rząd, wszyscy się cieszą i nagle pytanie… kto teraz ma rządzić? I zaczyna się krwawa łaźnia gdzie największy morderca zostaje bohaterem. _82

31.08.2015
Sięgnęli po cały dyktatorski arsenał, próbując stłumić rewolucję w zarodku.
  1. Przemoc zamiast na reformy.
  2. Nowa strategia dyktatury polegała głównie na tym, by dokonywać masowych aresztowań, przetrzymywać ludzi przynajmniej przez tydzień i w tym czasie ich torturować.
  3. Kiedy jednak również ta strategia nie powstrzymała demonstracji, reżim sięgnął po dobrze znane środki: czołgi, strzelających z ukrycia snajperów i systematyczny, jawny terror.
Arabska wiosna. Rewolucja w świecie islamskim. Armbruster, Joerg 9788324592104:183

04.09.2015
Najlepszy wynik osiągnie zapewne partia Bractwa Muzułmańskiego. Ponadto prawdą okazało się to, co na początku roku było jeszcze raczej przypuszczeniem niż pewnością: kwestionowana Najwyższa Rada Wojskowa współpracuje ściśle z Bractwem Muzułmańskim. Jedni grają dla drugich. Rada chce zachować możliwie jak najwięcej ze swoich przywilejów, Bractwo Muzułmańskie natomiast może jej w tym pomóc i prawdopodobnie stanie się najsilniejszym ugrupowaniem.

Jeśli chodzi o rewolucjonistów z placu Tahrir, wojsko traktuje ich już z taką dużą brutalnością, że na placu mówi się nawet o reżimie Mubaraka bez Mubaraka. Do tej pory sądy wojskowe wystąpiły z 12 tysiącami oskarżeń, od 11 lutego skazano 10 tysięcy opozycjonistów. Kary więzienia, wyroki w zawieszeniu, upomnienia. Wyroki uniewinniające należą do rzadkości.

Arabska wiosna. Rewolucja w świecie islamskim. Armbruster, Joerg 9788324592104:211

04.09.2015
Produkcja przemysłowa w pierwszych miesiącach po rewolucji spadła o niemal 80% i poprawia się dość powoli. Wzrasta bezrobocie, artykuły spożywcze są droższe. Ludzie mają coraz mniej w potrfelach i coraz częściej zadają sobie pytanie: "Czy ten przewrót rzeczywiście się opłacał?" Arabska wiosna. Rewolucja w świecie islamskim. Armbruster, Joerg 9788324592104:220

04.09.2015
Nie można zakładać, że dowolny punkt zwrotny doprowadzi do zwycięskiej rewolucji lub zmiany na lepsze. Historia pełna jest przykładów rewolucji i radykalnych ruchów, które jedną tyranię zastępują drugą w zgodzie tym, co wielki niemiecki socjolog Robert Michels nazwał „żelaznym prawem oligarchii” Dlaczego narody przegrywają. Acemoglu, Daron; Robinson, James A. 9788377852842:132

03.09.2018


Odnośnik Opis
Definicja pojęcia Cykl Rewolucji w słowniku Fizyki Życia Definicja pojęcia Cykl Rewolucji w słowniku Fizyki Życia