Wygenerowano:
23.11.2022
13:49:07

Przejdź do listy słów kluczowych
Wygenerowano programem:
Q-Księgozbiór 3000





głupota

Spis cytatów ze względu na słowo kluczowe

Treść Tytuł Autor(zy) Ident / Data wpisu
Liczne przykłady z dziejów nauki dowodzą, że każde nowe odkrycie bardzo łatwo przyjmuje się w opinii publicznej, jeśli nie jest sprzeczne z powszechnymi poglądami, ale niezgodne z takimi poglądami fakty są zwykle przyjmowane z niedowierzaniem, choćby były poparte cała masą dowodów. Najdobitniejszym tego przykładem jest darwinowska teoria ewolucji, która jeszcze dziś, po 100 latach, spotyka się ze sprzeciwem lub ironią mimo niezliczonych niezbitych dowodów. Podstawy życia Ganti, Tibor 83-214-0487-1:47

31.07.2008
Pewnego dnia Mao wpadł na pomysł, że w celu zabezpieczenia zboża trzeba wybić wróble, które zjadały ziarno. Wróble stały się zatem jedną z „czterech plag”, które miano zlikwidować – pozostałe to szczury, komary i muchy. Mao zmobilizował całą ludność, nakazując machać kijami i szczotkami oraz hałasować, tak aby wróble pozostawały w powietrzu, aż wreszcie zmęczone spadną z nieba i będą łatwym łupem tłumu. Walka ze szczurami, komarami i muchami była uzasadniona, gdyż są to szkodniki, ale miała fatalny efekt uboczny - pozbawiła ludzi resztek prywatności w czasie zaspakajania potrzeb fizjologicznych, ponieważ gorliwi zbieracze much kręcili się w pobliżu publicznych toalet. Trudniej natomiast było uzasadnić tępienie wróbli, które wprawdzie zjadały ziarno, ale były naturalnym wrogiem wielu szkodników. Nie trzeba chyba dodawać, że przy okazji zabijano inne gatunki ptaków. Populacja szkodników, dotychczas zjadanych przez ptaki, gwałtownie wzrosła, co miało katastrofalne skutki. Władze zignorowały apele specjalistów, którzy zwracali uwagę na niebezpieczeństwo naruszenia równowagi ekologicznej.

Wkrótce po rozpoczęciu walki ze szkodnikami ambasada sowiecka w Pekinie otrzymała prośbę rządu chińskiego, oznaczoną pieczęcią „Ściśle tajne”. W imię socjalistycznego internacjonalizmu – pisał rząd chiński- prosimy o jak najszybsze przysłanie dwustu tysięcy wróbli z sowieckiego dalekiego Wschodu. Mao musiał przyznać, że walka z wróblami okazała się szkodliwa, dlatego tę kampanie stopniowo wyciszano. Kampania przeciw czterem plagom była typowym maoistowskim „zrób to sam” substytutem opieki medycznej – była pracochłonna, lecz nie wymagała nakładów finansowych. Wcześniej Mao chciał wytępić psy, które też musiały jeść, ale zrezygnował, ponieważ chłopi potrzebowali psów do pilnowania domów, gdy sami byli na polach.

Mao Jung Chang 9788373594425:429_2

06.10.2010
STALIN: W Tichwinie stoją dwie dywizje lotnictwa – 39. i 2., obie są do Waszej dyspozycji, ale nie otrzymują od Was zadań. O co chodzi, czy Wam niepotrzebne jest lotnictwo?
WOROSZYŁOW, ŻDANOW: Jest to dla nas nieoczekiwana i przyjemna nowina… Nas nikt nie informował o dywizjach w Tichwinie. Już dziś zostaną wydane dyspozycje.
STALIN: Nie zrozumieliście nas. Te obie dywizje lotnictwa są Waszymi starymi dywizjami. Wasz front po prostu nie wie albo zapomniał o ich istnieniu… Wy po prostu nie wiecie albo nie wiedzieliście, a teraz od nas dowiadujecie się, że w rejonie Tichwina, a nie w samym Tichwinie, siedzą dwie Wasze dywizje, które do tej pory nie dostawały zadań. Kulik znalazł te dywizje.
Obrona Lenigradu. Historia bez retuszu. Bieszanow, Władimir 9788311114418:71

26.04.2011
Chłopak nie żył, zabity strzałem w głowę przez kolegę przekonanego, że broń jest niezaładowana. Ze starą wiarą na Peleliu i Okinawie Sledge, E. B. 9788388595714:376

31.12.2011